Skip to content

60 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block3203
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,900
38%
Improvement Value:$295,900
62%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,226+0.7%
2024$16,116+4.6%
2023$15,405+1.6%
2022$15,157+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 12003, Page 8183

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5573, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1907