Skip to content

163 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block3203
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,925
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
34%
Improvement Value:$305,900
66%
Total Assessment$463,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,756+0.7%
2024$15,649+4.6%
2023$14,960+1.6%
2022$14,719+28.1%
Property History

Property Sale

Sale
$576,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 20190, Page 37046

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,963DeedBook 20160, Page 33979Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12434, Page 7202

Property Sale

SaleMulti
$65,800
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907