Skip to content

15 Forest Street C0003Montclair, NJ 07042

Built 1982

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block3204
Lot2
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage541
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
80%
Improvement Value:$34,900
20%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+0.7%
2024$5,912-8.6%
2023$6,468+1.6%
2022$6,364+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft541DeedBook 20211, Page 16482

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5035, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1982