Skip to content

15 Forest Street C0011Montclair, NJ 07042

Built 1982

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block3204
Lot2
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage392
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
67%
Improvement Value:$37,700
33%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+0.7%
2024$3,860+4.6%
2023$3,690+1.6%
2022$3,630+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft392DeedBook 20211, Page 2040

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft392DeedBook 12566, Page 443Recorded7/22/2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6117, Page 631

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5948, Page 154

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5763, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1982