Skip to content

375 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1840
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block3205
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage4,883
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,300
51%
Improvement Value:$354,500
49%
Total Assessment$716,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,393-6.1%
2024$25,991+6.2%
2023$24,464+1.1%
2022$24,206+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 6334, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 5288, Page 783

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1840