Skip to content

85 Park StreetMontclair, NJ 07042

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block2312
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningOR3
Sq Footage4,736
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$363,900
46%
Improvement Value:$429,800
54%
Total Assessment$793,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,010+0.7%
2024$26,827+4.6%
2023$25,644+1.6%
2022$25,232+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12405, Page 7391