Skip to content

61 No. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1908

Last Sale Price
$12,376
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block3209
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,900
46%
Improvement Value:$231,000
54%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,561+0.7%
2024$14,463+4.6%
2023$13,825+1.6%
2022$13,603+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$12,376

To:

Sq Ft2,974DeedBook 20161, Page 11800

Property Built

Built

Year Built: 1908