Skip to content

97 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block3209
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage9,256
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
14%
Improvement Value:$934,500
86%
Total Assessment$1,082,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,827+0.7%
2024$36,578+4.6%
2023$34,966+1.6%
2022$34,403+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 4951, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1910