Skip to content

205 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1917

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block3303
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,009
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
39%
Improvement Value:$296,000
61%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,525+0.7%
2024$16,413+4.6%
2023$15,690+1.6%
2022$15,437+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft3,009DeedBook 12149, Page 4947

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 4830, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1917