Skip to content

203 No. Fullerton AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1887

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block3303
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,300
38%
Improvement Value:$290,800
62%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,032+0.7%
2024$15,923+4.6%
2023$15,221+1.6%
2022$14,976+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 12449, Page 4065Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1887