Skip to content

201 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block3303
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,450
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,800
50%
Improvement Value:$162,900
50%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+0.7%
2024$11,009+4.6%
2023$10,523+1.6%
2022$10,354+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 20190, Page 50488Recorded6/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1892