Skip to content

183 Forest StreetMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block3303
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,497
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
38%
Improvement Value:$261,100
62%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,252+0.7%
2024$14,155+4.6%
2023$13,531+1.6%
2022$13,314+32.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,497DeedBook 20180, Page 64861

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 12519, Page 3283Recorded10/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 6028, Page 441

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 5678, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1902