Skip to content

102 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block3306
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage10,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
13%
Improvement Value:$1,127,500
87%
Total Assessment$1,296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,103+0.7%
2024$43,805+4.6%
2023$41,874+1.6%
2022$41,200+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5758, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$347,000
DeedBook 5182, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1897