Skip to content

33 Watchung PlazaMontclair, NJ 07042

Built 1926

Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block3402
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,768
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,100
29%
Improvement Value:$487,000
71%
Total Assessment$689,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,450+0.7%
2024$23,292+4.6%
2023$22,265+1.6%
2022$21,906+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926