Skip to content

20 Madison AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block4007
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings7
ZoningR1
Sq Footage4,130
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
26%
Improvement Value:$590,400
74%
Total Assessment$800,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,238+0.7%
2024$27,054+4.6%
2023$25,861+1.6%
2022$25,445+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft4,130DeedBook 20240, Page 17617

Property Built

Built

Year Built: 1910