Skip to content

43 So. Willow StreetMontclair, NJ 07042

Built 1897
Apartment

Last Sale Price
$1,240,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block3104
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings5
ZoningR3
Sq Footage3,758
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
44%
Improvement Value:$339,100
56%
Total Assessment$601,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,472+0.7%
2024$20,334+4.6%
2023$19,438+1.6%
2022$19,125+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,240,000

To:

Sq Ft3,758DeedBook 20190, Page 71120

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 12051, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$352,500
DeedBook 5758, Page 605

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897