Skip to content

850 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 3, 2004

Property Information

Block401
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings8
ZoningR4
Sq Footage6,431
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$520,000
65%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,224+0.7%
2024$27,040-18.3%
2023$33,115+1.6%
2022$32,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft6,431DeedBook 6052, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$630,000
DeedBook 5871, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4804, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1965