Skip to content

57 Glenridge AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1927
Apartment

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block4210
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings6
ZoningNC
Sq Footage6,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$527,500
65%
Total Assessment$807,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,098+0.7%
2024$26,915+4.6%
2023$25,728+1.6%
2022$25,314+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft6,156DeedBook 20201, Page 17832

Property Built

Built

Year Built: 1927