Skip to content

829 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1920

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block404
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,301
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
35%
Improvement Value:$304,000
65%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,909+0.7%
2024$15,802+4.6%
2023$15,105+1.6%
2022$14,862+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,301DeedBook 6265, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1920