Skip to content

827 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1913

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block404
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,600
26%
Improvement Value:$466,600
74%
Total Assessment$632,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,514+0.7%
2024$21,368+6.7%
2023$20,019+1.6%
2022$19,697+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 5766, Page 626

Property Sale

SaleMulti
$173,700
DeedBook 5378, Page 522

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5076, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1913