Skip to content

129 Maple AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1914
Commercial

Last Sale Price
$2,581,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block4106
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage5,472
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
22%
Improvement Value:$680,000
78%
Total Assessment$867,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,521+0.7%
2024$29,322+4.6%
2023$28,029+1.6%
2022$27,578+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,581,000

To:

Sq Ft5,472DeedBook 20250, Page 63707

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

Sq Ft5,472DeedBook 20240, Page 2373

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft5,472DeedBook 20221, Page 8079Recorded12/20/2022

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft5,472DeedBook 20210, Page 15887Recorded2/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 6403, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1914