Skip to content

105 Maple AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1921

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block4106
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
35%
Improvement Value:$285,800
65%
Total Assessment$441,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,034+0.7%
2024$14,933+4.6%
2023$14,275+1.6%
2022$14,045+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,030DeedBook 20230, Page 48502

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft3,030DeedBook 20220, Page 41832Recorded4/26/2022

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5746, Page 494

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5736, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5471, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5328, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1921