Skip to content

15 Bloomfield AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$2,582,178
Last Sale Date
Aug 9, 2007

Property Information

Block4201
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage19,756
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,695,900
36%
Improvement Value:$2,983,600
64%
Total Assessment$4,679,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$159,243+0.7%
2024$158,167+4.6%
2023$151,195+1.6%
2022$148,761+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,582,178

To:

Sq Ft19,756DeedBook 12079, Page 1647

Property Built

Built

Year Built: 1965