Skip to content

6 Claremont PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 12, 1989

Property Information

Block4204
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,946
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,300
50%
Improvement Value:$177,000
50%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,989+0.7%
2024$11,908+4.6%
2023$11,383+1.6%
2022$11,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,946DeedBook 5099, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907