Skip to content

34 Cloverhill PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1922

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block4204
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
32%
Improvement Value:$359,600
68%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,118+58.8%
2024$11,408+8.5%
2023$10,517+1.6%
2022$10,348+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 20220, Page 61628

Property Sale

Sale
$451,000
Sq Ft1,508DeedBook 20211, Page 40890Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5551, Page 921

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4932, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1922