Skip to content

26 Cloverhill PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1893

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block4204
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,894
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
48%
Improvement Value:$187,300
52%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373+0.7%
2024$12,290+4.6%
2023$11,748+1.6%
2022$11,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,894DeedBook 20180, Page 38963

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5656, Page 707

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 4790, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1893