Skip to content

51 Walnut StreetMontclair, NJ 07042

Built 1873

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 4, 1993

Property Information

Block4205
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,994
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,000
43%
Improvement Value:$308,200
57%
Total Assessment$544,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,519+0.7%
2024$18,394+4.6%
2023$17,583+1.6%
2022$17,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,994DeedBook 5264, Page 641

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4791, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1873