Skip to content

152 Pine Street C0003Montclair, NJ 07042

Built 1934

Last Sale Price
$153,351
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block4205
Lot24
QualifierC0003
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage2,085
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
39%
Improvement Value:$236,900
61%
Total Assessment$386,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,166+0.7%
2024$13,077+5.7%
2023$12,375+1.6%
2022$12,176+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,351

To:

Sq Ft2,085DeedBook 20240, Page 63166

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 20180, Page 27593Recorded3/29/2018

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,085DeedBook 12465, Page 3533Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12239, Page 2438

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5017, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1934