Skip to content

67 Claremont AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1897

Last Sale Price
$355,500
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block4205
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,790
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,700
51%
Improvement Value:$155,300
49%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788+0.7%
2024$10,715+4.6%
2023$10,242+1.6%
2022$10,077+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,500

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6104, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 5167, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1897