Skip to content

33 Cloverhill PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block4208
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,605
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,700
44%
Improvement Value:$232,100
56%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,116+0.7%
2024$14,020+4.6%
2023$13,402+1.6%
2022$13,186+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5601, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4974, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1902