Skip to content

35 Cloverhill PlaceMontclair, NJ 07042

Built 1911

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block4208
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
37%
Improvement Value:$294,000
63%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,885+0.7%
2024$15,778+4.6%
2023$15,082+1.6%
2022$14,840+11.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 20250, Page 55973

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 20170, Page 95803

Property Built

Built

Year Built: 1911