Skip to content

71 Glenridge AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block4208
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,300
34%
Improvement Value:$290,700
66%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,939+0.7%
2024$14,838+4.6%
2023$14,184+1.6%
2022$13,956+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1890