Skip to content

63 Glenridge AvenueMontclair, NJ 07042

Built 1860
Commercial

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block4210
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,319
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
28%
Improvement Value:$287,800
72%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+0.7%
2024$13,476+4.6%
2023$12,882+1.6%
2022$12,675+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,319DeedBook 20211, Page 34966

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 12448, Page 6913Recorded7/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 5451, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5062, Page 829

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4879, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1860