Skip to content

93 Bay StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 22, 2000

Property Information

Block4211
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings6
ZoningR4
Sq Footage899
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$328,200
61%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,315+0.7%
2024$18,191+4.6%
2023$17,389+1.6%
2022$17,109+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft899DeedBook 5698, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5649, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5181, Page 845

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 4891, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1907