Skip to content

26 Walnut ParkwayMontclair, NJ 07042

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block4308
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,626
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
31%
Improvement Value:$380,800
69%
Total Assessment$549,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,682+0.7%
2024$18,556+4.6%
2023$17,738+1.6%
2022$17,453+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 6121, Page 735

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5825, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 5474, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927