Skip to content

33 Oxford StreetMontclair, NJ 07042

Built 1907

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block4308
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,084
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
34%
Improvement Value:$458,100
66%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,773+0.7%
2024$23,613+4.6%
2023$22,572+1.6%
2022$22,209+36.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,085DeedBook 20190, Page 98899

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5153, Page 677

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907