Skip to content

31 Oxford StreetMontclair, NJ 07042

Built 1979

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jan 17, 2013

Property Information

Block4308
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityMontclair Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,408
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,400
39%
Improvement Value:$296,300
61%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,414+0.7%
2024$16,302+5.0%
2023$15,527+1.7%
2022$15,273+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 12413, Page 9614

Property Sale

SaleMulti
$451,000
DeedBook 6134, Page 651

Property Sale

SaleMulti
$291,000
DeedBook 5730, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1979