Skip to content

91 Ann St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$674,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block1004
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,582
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
19%
Improvement Value:$336,500
81%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,820+2.0%
2024$15,508+42.3%
2023$10,900-1.7%
2022$11,092+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$674,000

To:

Sq Ft4,478DeedBook 20200, Page 88490

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12151, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1900