Skip to content

22 Somme St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2011
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,630
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
15%
Improvement Value:$379,800
85%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,041+2.0%
2024$16,705+163.5%
2023$6,340-1.7%
2022$6,452+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,630DeedBook 20210, Page 58

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 12523, Page 8054Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6036, Page 157

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5892, Page 372

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4458, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1900