Skip to content

102 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Nov 19, 1982

Property Information

Block1005
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
38%
Improvement Value:$120,300
62%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+2.0%
2024$7,203-0.2%
2023$7,214-1.7%
2022$7,342+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910