Skip to content

100 Houston St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Date
Nov 19, 1982

Property Information

Block1005
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
95%
Improvement Value:$4,000
5%
Total Assessment$76,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,925+2.0%
2024$2,867-0.2%
2023$2,871-1.7%
2022$2,922+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910