Skip to content

94 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block1006
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
27%
Improvement Value:$212,900
73%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,063+2.0%
2024$10,845-0.2%
2023$10,862-1.7%
2022$11,054+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5370, Page 250