Skip to content

92 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1902

Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block1006
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
22%
Improvement Value:$284,400
78%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,782+2.0%
2024$13,510-0.2%
2023$13,532-1.7%
2022$13,771+49.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 20181, Page 5283Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5370, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1902