Skip to content

108-116 Jabez St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 3, 2016

Property Information

Block1009
Lot63.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
15%
Improvement Value:$814,300
85%
Total Assessment$956,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,368+2.0%
2024$35,651-0.2%
2023$35,708-14.6%
2022$41,800+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0