Skip to content

188-190 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block1009
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
67%
Improvement Value:$258,400
33%
Total Assessment$783,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,793+2.0%
2024$29,205-0.2%
2023$29,252-7.1%
2022$31,502+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 12526, Page 494Recorded11/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5747, Page 150