Skip to content

588-594 Ml King BlvdNewark, NJ 07102

Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block102
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
5%
Improvement Value:$1,413,500
95%
Total Assessment$1,493,800

Sale
$0