Skip to content

580 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description2SB5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
7%
Improvement Value:$1,195,400
93%
Total Assessment$1,283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,812+2.0%
2024$47,849-0.2%
2023$47,926-15.6%
2022$56,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0