Skip to content

947-953 Mayor Gibson

Newark, NJ 07102

Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block106
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,835,600
95%
Improvement Value:$90,600
5%
Total Assessment$1,926,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,253+2.0%
2024$71,809-0.2%
2023$71,924-1.7%
2022$73,196+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0