Skip to content

27-29 Backus St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block1095
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,458+2.0%
2024$10,252-0.2%
2023$10,269-1.7%
2022$10,450-42.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000

To:

DeedBook 20180, Page 33360

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5278, Page 531