Skip to content

26-36 Ferdon St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block1095
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$825,000
85%
Improvement Value:$140,300
15%
Total Assessment$965,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,710+2.0%
2024$35,986-0.2%
2023$36,044-1.7%
2022$36,681+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000

To:

DeedBook 20180, Page 33360

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5278, Page 531